وبلاگ من،رسانه من است.

بر اساس روایات روز هشتم ذی الحجه مصادف هست با خروج امام حسین علیه السلام از حج واجب و حرکت به سمت کوفه  و سپس ادامه واقعه کربلا.

فیلم سینمایی روز واقعه به کارگردانی شهرام اسدی و فیلمنامه ای از بهرام بیضایی، به طور قطع بهترین فیلمی هست که به ماجرای کربلا می پردازد.( البته با در نظر گرفتن عدم اکران عمومی فیلم روز رستاخیز تا به الان). فیلمی که 21 سال پیش ساخته شد و به یک داستان فرعی که به عصر عاشورا ختم می شود می پردازد.جوان مسیحی که به تازگی مسلمان شده است، ندای یاری خواستن امام حسین علیه اسلام را از فرسخ ها می شنود و از مراسم عروسی اش خروج می کند تا خود را به ندایی که می شنود برساند.

با توجه به امکانات 21 سال پیش و عدم گستردگی جلوه های ویژه امروزی، فیلم روز واقعه یک واقعه خوب در سینمای ایران بود و هست.فیلمی که هنوز در یاد سینماگران مانده هست.علت این ماندگاری قطعا در فیلمنامه خوب آن هست.بهرام بیضایی که این روزها خارج از کشور هست و حتی گاهی با عنوان های مختلفی بر وی ایراد وارد می شود، فیلم نامه ای منسجم برای خروج موازی یک تازه داماد با خروج امام حسین علیه اسلام دارد.

آنچه که یک فیلم یا هر محصول تصویری را می تواند متمایز و ماندگار بکند، به طور قطع فیلمنامه هست.فیلمنامه بستر اتفاقات بعدی هست که در ساخت قرار است اتفاق بیفتد.وقتی بستر قوی باشد، فیلم دارای پستانسیل ماندگاری دارد و زمانی فیلم نامه فاقد قصه و روایت باشد....

عبدالله... جوان تازه مسلمان و تازه داماد عصر عاشورا به کربلا می رسد.... هر دو به سوی دعوت الهی ... یکی بی واسطه... یکی به دعوت مولایش... دو خروج از دنیا .... یک پایان مشترک... روایت عاشقی کربلا

بهرام بیضایی این روایت عاشقانه را بسیار منسجم روایت کرده.قصه دارای قصه هست و این یعنی شروع یک فیلم خوب.

نوشته شده توسط وحید هماتاش در ساعت 10:20 ب.ظ | لینک  0 نظر